دیدگاه علما را در این باره می‏توان در چند بخش کلی دسته‏ بندی کرد.
۱٫ افرادی که با جملات و اظهار نظرهای خود به اهمیت این دعا اشاره داشته ‏اند. در این بخش به نقل کلام امام (ره) و رهبری اکتفا می‏کنیم.
امام خمینی (ره): مناجات شعبانیه را خوانده ‏اید؟ بخوانید آقا مناجات شعبانیه از مناجات‏ هایی است که اگر انسان دنبالش برود و در آن فکر بکند، انسان را به یک جایی می‏رساند.(۱) البته ایشان جملات فراوان دیگری هم درباره این مناجات دارند.(۲)
رهبر معظم انقلاب: مناجات مأثوره ماه شعبان یکی از دعاهایی است که لحن عارفانه و زبان شیوای آن با مضامین بسیار والا و سرشار از معارف عالی همراه است که نظیر آن را در زبان‌های معمولی و محاورات عرفی نمی‏توان یافت.(۳)

۲٫ افرادی که متن دعا را شرح داده و به تفسیر معارف این مناجات پرداخته ‏اند.
آیت‌الله مظاهری(۴) و آیت‌الله مصباح یزدی(۵) دو تن از استادان اخلاق حوزه هستند که مجموعه‏ای از فرمایش این دو بزرگوار درباره مناجات شعبانیه چاپ و وارد بازار شده است.

۳٫ افرادی که در سخنرانی‏ها و منبر به شرح مختصر و نکات مهم دعا اشاره کرده‏ اند. تعداد این افراد بسیار زیاد است و ممکن است شما مبلغ عزیز هم جزو همین عده باشید.(۶)

۴٫ کسانی که متن این دعا را ترجمه کرده ‏اند. مرحوم الهی قمشه‏ ای، استاد انصاریان، جواد محدثی(۷) و… از جمله این افراد هستند.
البته ممکن است شخصیت‏های نامبرده یا افراد دیگر، در هر چهار بخش یا چند بخش کارکرده باشند.
«الهی ان حرمتنی فمن ذالذی یرزقنی، و ان خَذلتنی فمن ذالذی یَنصُرُنی!»

پی نوشتها:

۱٫ امام خمینی؛ صحیفه نور؛ ج۱۹، ص۱۵۸٫
۲٫ مجلسی، بحارالانوار؛ ج۲۰؛ ص۱۸۹ و ج۱۷، ص۲۶۵٫
۳٫ رجانیوز؛ یادداشت رهبری در مورد این مناجات.
۴٫ شرح مناجات جلد۲٫
۵٫ شکوه نجوا.
۶٫ همانند آیت‌الله مدرسی یزدی و موحدی کرمانی و….
۷٫ نشریه کوثر آذر ۷۷ شماره ۲۱ ص۹۳٫

منبع: سازمان تبلیغات اسلامی